Arbetslöshet?
Arbetslösheten är ett jätteproblem i Sverige.
I alla fall om vi får tro våra politiker och arbetsförmedlingens statistik.
Vi har väl alla sett och läst om ungdomarna som varit arbetslösa hur länge som helst……….vi tar vad som helst bara vi får ett jobb!
Skitsnack.
Vi har i över två år sökt annonssäljare till våra tidningar utan att lyckas. Trots att vi internutbildar och att det går att tjäna mycket bra.
En yrkesgrupp som är särskilt drabbad är journalister. Där har nedskärningar och en överetablering av utbildningar gjort att andelen arbetslösa som söker journalistiskt arbete är stort.
Fast det märker vi inte när vi söker personal.  Svårt även där att få folk.
Nu skulle man kunna tro att det är ett så enkelt skäl som att ingen vill bli säljare eller journalist hos oss eller i länet som spökar?
Men, vid samtal med andra företagare visar det sig att alla i stort sett har samma problem, väldigt svårt att rekrytera folk.
Det här är naturligtvis oerhört allvarligt, att inte kunna få personal kan knäcka ett företag.
Under tiden är det väl också så att Arbetsförmedlingen borde omorganiseras och få helt andra direktiv.  Idag har man inte fokus på att ordna ett jobb utan på att se till att den arbetslöse följer regelverken.