Och Postnord försöker igen
Så skulle vi äntligen få veta – a smoking gun skulle levereras. Åklagare Krister Petersson skulle berätta!
Redan tio minuter in i sändningen gick luften ur det mesta.
Den rykande revolvern hade förvandlats till en tomt uppsprättat kuvert utan vare sig adress eller avsändaradress.
Kan bara konstatera att den svenska polisen var helkass 1986 och inte har den tagit sig sedan dess.
Skillnaden mot då och nu är väl närmast att idag hade man lagt ned utredningen om mordet redan efter en vecka.
Om vi ska återgå till mordet på Olof Palme så ska alltså Stig Engström, Skandiamannen ha varit på jobbet sent. Fram till två minuter före mordet ska han ha stått och pratat med Securitasvakterna på sitt jobb. Efter det ska han ha gått de hundra meterna till hörnet Sveavägen – Tunnelgatan plötsligt stött på makarna Palme och skjutit statsministern.
Det ska dessutom ha skett med en revolver av en storlek som en känd polisprofessor klassar som att bära en mindre spädgris. En revolver som ingen sett honom ha eller ens hört om att han haft i sin ägo.
Men som han i så fall skulle gå omkring med lite spontant så där!
Tja, folk vinner på lotto också så allt är väl möjligt!
Känns mest som om svensk polis och rättsväsende skulle behövas organiseras om totalt.
Detta skulle behöva göras från grunden.
Läser om ICA handlaren som haft 49 inbrott på fyra år. Hon har slutat anmäla. Det händer ju inget.
Vi har haft en anmälan inne i snart ett år om en stulen kamerautrustning. Gärningsmannen är känd och det skulle ta ungefär två timmar inklusive 10 mils bilkörning att lösa det!
Men icke, inget händer.
Jo, polisens avskrivningar av anmälningar duggar tätt i alla sammanhang.
Kanske kan bli en egen gren i nästa Polis-VM?
Varje år hålls en stor auktion i Oviken med saker från polisen där ingen ägare har anmält sig.
Det brukar vara tusentals saker av de mest skiftande slag.
Enda anledningen till att det är så är naturligtvis att folk inte ens anser det vara värt att anmäla sina grejor stulna, och då blir det naturligtvis svårt hitta ägaren.
Den bestulne vet att polisen ändå inget gör och är självrisken hög på försäkringen struntar man i att anmäla bara för att få ett intyg till försäkringsbolaget.
Under en av mina resor i världen hörde jag följande historia, du vaknar bakis och får reda på att du haft ihjäl någon och det finns massor med vittnen. Det är dom dåliga nyheterna.
Vad är de goda undrar du? Det är den svenska polisen som utreder det hela…………
Oavsett tror jag att det enda Palmegruppens besked innebär är att konspirationsteorierna fortsätter.
Och att Skandia snart lägger några hundra miljoner på en kampanj som innebär namnbyte.
Noterar att Postnord försöker sälja in till Post & Telestyrelsen att man från nästa år bara ska behöva dela ut post på följande jämna och fina sätt.
Varannan vecka måndag-onsdag-fredag, varannan vecka tisdag-torsdag.
Hur prenumererade dagstidningar ska kunna anpassa sig till det schemat struntar man naturligtvis i!
Postnord är ett halvstatligt företag som totalt gett upp allt vad kundservice heter.
Man kanske ska vara så självkritiska att man inser att om kunden inte får service och sina paket eller brev utburna så anlitar man någon annan!?
Och att det är en anledning till minskande volymer.
Problemet är som i vårt fall när det inte går anlita någon annan.
Nu ger jag inte Postnord speciellt många år till. Företag som möter protester mot försämrad service med att försämra ytterligare brukar självdö ganska snabbt.
Förhoppningsvis dyker det då upp en ny aktör.
Under tiden jobbar vi på att ge er länets bästa lokaltidning.
Och jag hoppas att ni i dessa covidtider noterar att vi inte skär ner på vår bevakning.
Denna lokaltidning med lokala ägare och lokalredaktioner anser att ni våra lokala läsare är det viktigaste som finns.
Och det ska ni känna, hela tiden!
Trevlig midsommar!
RALPH RENTZSCH
[su_divider divider_color=”#ff890d” size=”10″ margin=”10″]
Denna ledare och många fler artiklar kan du läsa i senaste e-tidningen! (Obs, kräver inlogg)