Fick i min hand broschyren, Om krisen eller kriget kommer!
Kändes mest som om man skrivit den för att förbereda oss för det förra kriget.
Var finns ditt närmaste skyddsrum?
Vet ej, i Hallen kanske?
Visst bra att ha mat hemma för några dagar men sedan då?
Slår fienden till blir det genom att slå ut de ytterst känsliga IT system som nuförtiden styr vår vardag.
För den med uppsåt är det enkelt att slå ut fjärrvärme, kraftsystem, vatten och avloppssystem.
Vid ett relativt litet strömavbrott i vintras noterade jag att en del mobilmaster inte har batteribackup.
Bankerna och myndigheternas hemsidor släcks ned.
Det går inte tanka, köpa mat, eller faktiskt göra någonting alls!
Mobilnätet som redan idag går att överbelasta, som när många i centrala Stockholm ringde vid terrorattacken på Drottninggatan.
Lägg ihop ett nät som delvis slås ut därför att ingen el finns med att alla plötsligt försöker få information eller ringa?
Vad har jag då för nytta av de telenummer och hemsidesadresser som fanns i broschyren?
Och visst har jag en vevradio hemma, men hur länge fungerar batteribackupen på lokalradion och radiomasterna?
Och vilken backup finns det i form av generatorer.
Slås allt ut samtidigt så inte får våra myndigheter igång allt inom de tre dagar vi förmodas klara oss själva.
Och med tanke på att vi knappt har någon militär kvar.
Och att polisen inte ens klarar av sina basuppgifter idag.
Hur ska vi då tro att det ser ut i våra storstäder efter en veckas skitande i plastpåsar som man lagt i toalettstolen! (ska man slänga dom ut genom fönstret från tionde våningen sedan?)
Kokande av soppa på gasolköket med vattnet ifrån 20 litersdunkar med kran som du naturligtvis hade hemma.
När den sista burken Bullens pilsnerkorv förbrukats inom Slussarna.
Vilka myndigheter är då ute med pre-Internet hjälpmedel, papper och penna?
För att hjälpa och upprätthålla ordningen?
Ni har rätt, samma myndigheter som inte klarade av att administrera när det kom 20 000 flyktingar i veckan! När hela samhället med alla system fungerade!
Och med det facit i handen kanske den viktigaste biten med den nya broschyren är att den går att använda på utedasset, om nu kriget och krisen verkligen kommer!
PS……..Ska inte glömma bort kommunikationerna! Med tanke på att tågen knappt lyckas gå idag……….hur blir det då om krisen eller kriget kommer?