Vi lever i det bästa av alla samhällen.
Det finns inte en grupp som inte är så liten att den inte kan framhållas som norm för oss alla.
Nu har jag inget mot Jehovas Vittnen, Centerpartister eller homosexuella, och absolut inte om alltihop skulle sammanfalla i samma hen.
Jag blir bara trött ibland.
Alla människor är lika värda och jag har egentligen bara en åsikt.
Jag bryr mig inte, om hudfärg, religion eller sexuella preferenser.
Jag har annat viktigare i mitt liv att göra än att hänga upp mig över om grannen/arbetskamraten är vadå?
Dock blir jag lite trött när jag hör att skolledningar på länets skolor bett föräldrar att inte dyka upp på barnens skolavslutningar med blommor och presenter.
Utan att ta den biten hemma.
Anledning, några har naturligtvis inte råd att köpa blommor eller presenter………
Vi lever i det bästa av alla samhällen……
Inget problem för mig. Skulle aldrig komma på iden att ge mina ungar blommor och presenter i samband med avslutningen.
Dom får så mycket grejer året runt så nån extra utdelning i samband med skolavslutning blir det inte.
Men det är bra att skolan är slut. Då kan de få bära ut tidningar, klippa gräs och ägna sig åt andra danande aktiviteter!
För övrigt noterar jag att Försvarshögskolan gjort en undersökning som visar att 75 procent av dem som anslutit sig till stridande i Syrien och Irak komemr från socialt utsatta områden i de tre storstäderna och Örebro!
Nähä?
Jag trodde de kom från byar i Norr och Västerbotten samt från Vellinge och Östermalm?
Jag samlar Märklin. Vi som samlar Märklin är en relativt liten och homogen grupp i landet.
Fan va less alla skulle bli om det var och varenda dag tjatades om Märklin i våra medier.
Skulle nog bli less själv också!
Ralph Rentzsch